Lelkipásztoraink - dr. Burián István

Szolgálati idő Darányban: 1931.05.31 - 1963.03.05

Nt.dr_.BuriánIstván_síremlék.png

Amíg nem szolgálhatunk helyi, biztos adatokkal, álljon itt egy önéletrajz, amelyet "A késő idők emlékezetében éljenek"* címmel 1943-ban megjelent, lelkészi önéletrajzokat egybegyűjtő pápai kiadványban tettek közzé:

"Kecskeméten, 1904. december 26. karácsony másodnapjára virradólag, éjjel 2 órakor születtem, Burián Pál és Boros Katalin református szülőktől. Édesapám családjának az adatai a reformációig visszavezethetők, mind tiszta reformátusok voltak. Vegyes házasság nem fordult elő. Édesapám ága nemesi ág, őseim azonban elhagyták jegyzésüket. Kecskemét városának tekintélyes, vagyonos sütőmestere volt. Nagy szerepet játszott úgy a városban, mint hőn szeretett református egyházában. Édesanyám Nagykőrösi, ősei mind szintén reformátusok, míg édesapám és ősei mind Kecskemétiek.
Iskoláimat Kecskeméten, a Budai utcai elemi iskolában kezdtem, ahol palástos lelkész sohasem oktatott, hanem mindig megbízott tanítók. Középiskoláimat Kecskeméten, a gróf Tisza István Gimnáziumban végeztem. Teológiai akadémiát Budapesten.
Már a II. év elején exmittáltak, palást- és úrvacsoraosztási joggal Pestszenterzsébetre, Szinok Zoltán lelkész mellé. Egyéves szolgálatom itt olyan gyakorlatot adott, ami egész lelkészi szolgálatomra döntő hatású volt. Innét hat hétre Kiskunlacházára helyezett dr. Ravasz László püspök. Majd vissza a teológiára, ahol absolváltam, és máris újra Pécsre helyeztek, ahol 3 esztendeig végeztem kápláni szolgálatot.
Pécsről kellett az I. és II. lelkészképesítő vizsgát letennem, bizony nagy gondot okozva, mert túl voltam zsúfolva kora reggeltől késő estig munkával. Nyáry Pál esperes-lelkész mellett szolgáltam, életemben Pécsett kaptam a legtöbb lelki hatást, ami szintén döntőleg hatott rám.
Pécsről 1931. június 7-én választottak meg Darányba, egyhangú meghívással paróchus lelkésszé, 27 éves koromban. Itt szolgálok mind a mai napig.
1931. június 29-én kötöttem házasságot Pécsett Wallandt Blanka evangélikus hajadonnal, ki később áttért a református vallásra. Atyja, Wallandt Károly, ki később „Kismányoky” névre magyarosított, Pécsett posta-főigazgató, ősrégi evangélikus családból származik, ősei között sok evangélikus lelkész volt. Anyja Fűke Sarolta, polánkai származású római katolikus igazgató-tanító leánya, ki később az evangélikus vallásra tért át. Kismányoky Károly csikóstöttösi evangélikus lelkész fia, ki itt is született.
Házasságomból három gyermek született. 1937. április 21-én Blanka-Klára és 1943. szeptember 7-én Judit-Katalin-Sarolta nevű kislányaink. Valéri-Blanka-Sára nevű kislányom 1935. szeptember 15-én született, és 10 hónapos, állandó szenvedés után Pécsett, ahol született, 1936. július 16-án meghalt. Másik 2 kislányom Darányban született.
Pécsett, az Erzsébet Tudományegyetemen politikai doktorátust szereztem.
"

* Forrás: A Pápai Református Gyűjtemények Kiadványai, Forrásközlések 1-13. Kránitz Zsolt (szerk.): „A késő idők emlékezetében éljenek…” A Dunántúli Református Egyházkerület lelkészi önéletrajzai, 1943 - A Pápai Református Gyűjtemények Kiadványai, Forrásközlések 13. Jubileumi kötetek 2. (Pápa, 2013)Somogyi (Belső-Somogyi) Egyházmegye

[...a helyi adatgyűjtés folyamatban van... (szerk.)]